lvok.lv

Lielākie maiņas darījumi NHL vēsturēLielas spēlētāju maiņas ir laimes spēle. Tām izdodoties, tik sperts plašs solis pretī Stenlija Kausam, ja nē – komanda nogriežas pa viduvējības taku. Tādēļ, ka spēlētāju maiņas tik spēcīgi ietekmē komandu izredzes, tās līdzjutējiem ir ļoti interesantas. Šie ir visu laiku skaļākie spēlētāju maiņu darījumu NHL vēsturē.

NHL vēsturiski nozīmīgākais maiņas darījums norisinājās gandrīz pirms 29 gadiem, 1988. gada 9. augustā, kad Edmontonas Oilers, kopā ar Mārtiju Maksorliju un Maiku Krušelniski, uz Losandželosas Kings aizsūtīja pašu Veinu Grecki, pretī saņemot Džimiju Karsonu, Mārtinu Želinasu un trīs pirmās kārtas drafta izvēles. Tajā laikā Greckis ne tikai jau bija izcīnījis četrus Stenlija Kausus, bet pārrakstījis līgas rekordu grāmatu. Tomēr komandas īpašnieks Pīters Poklingtons nolēma, ka Greckis, kura līgums tuvojās beigām, bet gaidāmais solījās būt par lielāko summu līgas vēsturē, ir pārlieku dārgs un meklēja turīgākas komandas, kuras varētu Grecki atļauties un dot pretī labus jaunos hokejistus un izvēles tiesības draftā. Viņš atrada ieinteresētu maiņas partneri Kings īpašnieka Brūsa Maknāla personā, kurš meklēja iespējas sacelt ažiotāžu ap komandu, kurai bija jācīnās par skatītājiem ar Madžika Džonsona Lakers. Šī maiņa satracināja hokeja pasauli. Kanādieši nespēja noticēt, ka Greckis mainītu Rietumkanādu pret Dienvidkaliforniju. Maknāla iecere pilnībā atmaksājās, Kings spēles piesaistīja vēl nebijušu uzmanību un apmeklētāju, to starpā arī vairāku Holivudas zvaigžņu, skaitu.

Tomēr Poklingtons nebija beidzis sarūgtināt kanādiešu fanus. 1991. gadā, tikai gadu pēc 1990. gada Stenlija Kausa izcīņas, kas ir vienīgā, kurā Oilers uzvarējuši bez Grecka palīdzības, aizmainīja komandas un vienlaicīgi visas līgas vēstures otru rezultatīvāko spēlētāju Marku Mesjē. Darījums sekoja Grecka maiņas pēdās, aizmainot leģendāru kanādiešu hokejistu no Kanādas komandas uz bagātu ASV komandu, šoreiz Ņujorkas Rangers. Par Mesjē Oilers pretī saņēma Bērniju Nikolsu, Stīvu Ričiju un Luiju Debrusku. Šī maiņa izrādījās ļoti veiksmīga Rangers komandai, kurai, ar Mesjē kapteiņa godā, izdevās izcīnīt pirmo Stenlija Kausu kopš tālā 1940. gada un uz laiku līdzvērtīgi sacenties popularitātē ar pārējām leģendārajām Ņujorkas komandām kā Knicks un Yankees.

Monreālas Canadiens pēdējo reizi Stenlija kausu izcīnīja 1986. un 1993. gados, abās izšķirošajās finālsērijās, vērtīgākais spēlētājs bija Patriks Ruā. Tomēr, pēc pazemojošas 11-1 sagrāves pret Detroitas Red Wings, kurā Ruā tika, viņaprāt, pārāk vēlu nomainīts, vārtsargs dusmās pameta rezervistu soliņu, apsolot, ka pēdējo spēli Canadiens kreklā, jau ir aizvadījis. Četras dienas vēlāk, ģenerālmenedžeris Ronalds Korijs apmierināja Ruā prasību un aizmainīja viņu uz Kolorado Avalanche. Monreālas klubs pretī saņēma Andreju Kovaļenko, Mārtinu Ručinski un talantīgo jauno vārtsargu Džoselinu Tibo, kurš tika izvēlēts ar augsto 10. numuru jauno spēlētāju draftā, divus gadus iepriekš. Avalanche, kas jau pirms šī darījuma bija viena no talantīgākajām jaunajām līgas komandām, ieguvuši, iespējams, visu laiku labāko vārtsargu, izcīnīja divus Stenlija Kausus, kamēr Canadiens tā arī nav spējuši iekļūt finālā. Patriks Ruā lika punktu savai karjerai 2004. gadā kā, uz to brīdi, visu laiku uzvarām bagātākais vārtsargs.